SmallClaims_MainPic תביעות קטנות

פינוי שוכר סרבן שלא מתפנה

פינוי שוכר סרבן שלא מתפנה עשוי להפוך לסיוט הגדול ביותר של בעלי הדירות. איך מתמודדים ביעילות? וממה כדאי להימנע בדרך?

פינוי שוכר סרבן שלא מתפנה

תוכן עניינים

אל תפעלו לבד לצורך פינוי שוכר

כידוע, לרוב תקופת שכירות בדירת מגורים קצובה בזמן, כאשר גם בדרך כלל מדובר בתקופה לא ארוכה. במצב בו השוכר מסרב לפנות את דירתכם בתום תקופת השכירות או כאשר השוכר הפר הפרה יסודית את אחד מתנאי השכירות. הדבר החשוב ביותר הוא להימנע מלפעול לבד ובאופן עצמאי.

על אף שדירת מגורים היא רכושו הקנייני של בעליה, בעל הדירה אינו רשאי לפנות בכוח את השוכר מהדירה. הדין הישראלי מתיר שימוש בכוח נגד מסיג גבול רק למי שמחזיק בפועל בדירה. לפיכך, בעל הדירה מנוע מלפעול בכוח מכל סוג לצורך פינוי שוכר סרבן שלא מתפנה.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

כך למשל, בית המשפט קבע כי ניתוק אספקת זרם החשמל או המים וכן החלפת מנעול לדלת הכניסה לדירה, מהווים שימוש בכוח פסול. ואף פסק לטובת השוכר תשלומי פיצויי בגין אובן שירותים חיוניים בדירה.

כתוצאה מכך, ועל מנת להימנע מסיכונים מיותרים, כדאי להסתייע בליווי עורך דין אשר ינווט עבורכם את הדרך לפינוי שוכר סרבן. הדבר יחסוך מכם זמן יקר ואת ההתמודדות המצב העגום בו נמנעת מכם השליטה בדירתכם.

העזרו בעורך דין לטובת פינוי שוכר סרבן

פינוי שוכר סרבן עשוי להיגרר למערכה סבוכה ומיותרת. לכן ועל מנת שתוכלו להבטיח פינוי מהיר של השוכר מדירתכם, אל תהססו להיעזר בעורך דין מומחה לכך. כאמור, נקיטת פעולה עצמאית מצדכם כלפי השוכר, עלולה לחשוף אתכם לפיצויים מיותרים.

באמצעות עורך דין תוכלו תחילה לשטוח על הכתב את טענותיכם כלפי השוכר. וכן להבהיר לו את כוונתכם בדבר נקיטה בהליכים משפטיים לצורך פינוי הדירה, ככל וזה ימשיך לעמוד על סירובו.

כך למשל, לצד פינוי בכוח על ידי הגורמים המוסמכים לכך, ניתן להשית על השוכר הסרבן קנסות כספיים בשיעורים גבוהים בגין כל יום בו הוא מסרב להתפנות מדירתכם.

על כן, בחלק ניכר מהמקרים די במכתב התראה מעורך דין על מנת שישוב השוכר על עקבותיו ויתפנה מדירתכם. אולם מנגד, ובמקרים בהם ממשיך השוכר לעומד על סירובו, יש באפשרותכם לתבוע את פינוי הדירה וכן לתבוע את השוכר גם בתשלום פיצויים.

תביעה לפינוי מושכר ותביעה לפיצויים נגד שוכר סרבן

כאמור, עורך דין מקצועי ומומחה בפינוי שוכרים ינווט עבורכם את הדרך עד לפינוי השוכר לרבות חיובו בפיצויים על הנזקים שייתכן וגרם.

פינוי שוכר סרבן

באמצעות תביעה לפינוי מושכר תוכלו לקבל את החזקה בדירתכם בחזרה באופן מהיר במיוחד. המועדים בהליך זה נחשבים לקצרים במיוחד. כך למשל, הדיון בתביעה יתקיים בתוך 30 ימים מהיום בו הוגש כתב הטענות האחרון. כאשר פסק הדין יינתן עד 14 ימים לאחר מכן.

לצד תביעה לפינוי מושכר כאמור, ניתן גם לתבוע את השוכר בפיצויים כספיים על הנזקים שיתכן וגרם. אולם יש לתבוע זאת בהליך נפרד. כך למשל במקרים בהם גרם השוכר לנזקים כגון:

  1. אובן דמי שכירות
  2. פיצוי בגין איחור בפינוי
  3. נזק פיזי לדירה שלא עקב בלאי סביר

בית המשפט עשוי לחייבו בתשלום פיצויים בגין כך. כל מקרה נבחן לגופו, אך מדובר ברשימה אפשרית, אשר מקנה אפשרות לתבוע את השוכר גם בתשלום פיצויים לצד הליך של תביעה לפינוי הדירה.

לסיכום, התמודדות עם פינוי שוכר סרבן אינה גזרה משמיים. הימנעו מלפעול לבד ולסכן את עצמכם בסיכונים מיותרים.  הדרך המומלצת להתמודדות במקרה של שוכר סרבן היא באמצעות עורך דין מומחה לכך.

פינוי שוכר סרבן - שאלות נפוצות

אני מעוניין בפינוי שוכר סרבן שלא מתפנה. מה חשוב שאעשה?

חשוב להציג בפני השוכר את המצב הבעייתי הקיים. נהוג לעשות זאת על-ידי שליחת מכתב התראה טרם נקיטת הליכים משפטיים, לשוכר. במכתב צריך המשכיר להסביר לשוכר מדוע הוא שולח לו את המכתב, מה הוא דורש ממנו ומה צפוי לקרות אם השוכר לא ימלא את דרישות המשכיר.

האם עלי להימנע מפעולות מסוימות כשאני מעוניין בפינוי שוכר סרבן שלא מתפנה?

כן. ישנן פעולות שלמשכיר אסור לחלוטין לעשות, ללא כל קשר לפעולותיו ולהתנהגותו של השוכר. למשל, למשכיר אסור לבצע פעולות שעשויות להפריע לשהותו ה"רגילה" של השוכר בדירה, כמו ניתוק החשמל ו/או המים. בנוסף, למשכיר אסור להפעיל שום כוח פיזי כלפי השוכר, גם אם הוא מאמין שכך ניתן יהיה לפנותו מהדירה.

שלחתי מכתב התראה לשוכר אך הוא עדיין מסרב להתפנות. מה ניתן לעשות?

יש לפנות להליכים משפטיים ולהגיש כנגד השוכר תביעה לפינוי מושכר – תביעה שבמסגרתה עשוי פסק הדין להתקבל תוך שבועות ספורים בלבד מפתיחת ההליך – ולדרוש את פינוי השוכר מהדירה. בדרך כלל, בפסק הדין נקבע מועד לפינוי, ואם השוכר נשאר בדירה גם לאחר מועד הפינוי, המשכיר צריך לפנות ללשכת ההוצאה לפועל. אם לא נקבע מועד לפינוי, המשכיר צריך לפנות ללשכת ההוצאה לפועל אם השוכר נשאר בדירה גם בתום חמישה-עשר ימים מיום מתן פסק הדין (ואם השוכר לא נכח בבית המשפט – בתום חמישה-עשר ימים מהיום שבו קיבל השוכר את פסק הדין).

איך ניתן להימנע מראש משוכר שעשוי לסרב להתפנות?

ניתן ואף צריך לבקש מאותו אדם המעוניין לשכור את הדירה, תעודת יושר, וביטחונות כמו שטר חוב בחתימת ערבים, את כל הצ'קים של שנת השכירות מבעוד מועד, וכן לשאול אותו שאלות נוספות שדורשות מידע מקיף לגביו. כמו כן, כדאי לחפש את שמו ב"גוגל", שכן ייתכן והמידע שמוסר השוכר הפוטנציאלי אודותיו הוא לא המידע המדויק ביותר.

*התוכן בעמודי אתר SmallClaims אינו תחליף לייעוץ משפטי פרטני, אין בו כדי המלצה או חוות דעת משפטית ועל כן יובהר כי העושה שימוש בתוכן, עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו.

לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-9974772
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע חשוב נוסף