לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

ערעור על פסקי דין של תביעות קטנות

במאמר סקירה אודות ההליך הפרוצדוראלי להגשת ערעור על פסק דינו של בית המשפט תביעות קטנות, ההבדלים בין פסק דין והחלטה אחרת וההבחנות ביניהם לעניין סוגיית הערעור, וכן פירוט אודות סיכויי ההצלחה בערעור, תוך סקירת פסיקת בתי המשפט.

ערעור על פסקי דין של תביעות קטנות

יש לך שאלה משפטית בנושא? שאל אותנו בפורום צרכנות

תביעות קטנות – כללי

תביעות קטנות הינן כלי שימושי ויעיל לאזרח שנפגע מעוולה אזרחית. בית המשפט לתביעות קטנות הוקם במטרה לסייע לאדם הפשוט להתגונן מפני עוולות שנגרמו לו בדרך מהירה ונטולת פרוצדורה משפטית סבוכה. לכן, תביעות קטנות מתבררות באופן בלתי פורמלי, ניתן לסטות מדיני הראיות ומסדרי הדין הקבועים בחוק, וכן אין היתר ייצוג על ידי עורכי דין והצדדים מייצגים את עצמם (למעט במקרים חריגים).

בית המשפט לתביעות קטנות נועד לאפשר פתרון סכסוכים מהיר וזול, בעניינים בעלי ערך כספי נמוך יחסית (תביעות קטנות עד לסכום של 31,900 ₪).

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אבי קיסוס


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.

ערעור על תביעות קטנות – פרוצדורה

יתרונות רבים יש להליך של תביעות קטנות, אך יחד עם זאת, יש להכיר גם את החסרונות בסוג הליך זה. חסרון בולט הוא שערעור על פסק דינו של בית המשפט לתביעות קטנות אינו זכות קנויה, בשונה מיתר הערכאות המשפטיות, בהן ערעור על פסק דין בגלגול ראשון יהיה לעולם בזכות.

על פסק דינו של בית המשפט לתביעות קטנות ניתן לערער, ובלבד שמתקבל אישורו של בית המשפט המחוזי. בקשת רשות ערעור יש להגיש בתוך 15 יום, ממועד מתן פסק הדין של בית המשפט לתביעות קטנות. כך במידה ופסק הדין ניתן ביום הדיון, ממועד זה, ובנסיבות בהן הומצא פסק הדין לצדדים, לאחר הדיון, ממועד ההמצאה.

בנסיבות בהן מתקבלת בקשת רשות הערעור, הופכת היא לכתב הערעור עצמו, לכן, יש לערוך אותה באופן מקיף וממצה, כאילו ניתנה הרשות מבעוד מועד.

פסק דין והחלטה אחרת לעניין זכות הערעור

יש להבחין בין החלטותיו השונות של בית המשפט לתביעות קטנות, שכן דינם לעניין הערעור שונה. כך, על החלטה המסיימת את המחלוקת בין הצדדים, הלוא היא פסק הדין, ניתן לבקש ערעור מבית המשפט המחוזי. לעומת זאת, על החלטה שמתקבלת על ידי השופט הדן בתיק, שאינה פסק דין ואינה מכריעה במחלוקת העיקרית בין הצדדים, לא ניתן לערער ולהשיג כלל.

סיכויי הצלחה בבקשת רשות ערעור

כאמור, ניתן לבקש רשות ערעור מבית המשפט המחוזי, על פסק דין של תביעות קטנות. השאלה המתבקשת כאן, היא מהם סיכויי הצלחתה של בקשת ערעור כאמור?

בית המשפט המחוזי קבע לא אחת, כי התערבותה של ערכאת הערעור בפסיקת בית המשפט לתביעות קטנות, תיעשה אך במקרים בהם נדרש לעשות כן באופן מובהק ובולט.

בדונו בבקשת רשות ערעור, יתחשב בית המשפט המחוזי בעקרונות לפיהם הוקם בית המשפט לתביעות קטנות, בשים לב לעקרון עשיית הצדק, אשר שיקולים אשר בסדרי דין ובדיני ראיות נדחים מפניו. לכן, אין זכות ערעור אוטומטית , אלא ברשות מיוחדת, ואף אם תינתן רשות כזו, יישמע הערעור בפני שופט אחד ולא בהרכב של שלושה שופטים, בשונה מיתר הערעורים המתבררים בבית המשפט המחוזי.

ככלל, בקשת רשות ערעור על פסיקת בית המשפט תביעות קטנות, לא תתקבל אלא אם מדובר בטעות מהותית בפרשנות משפטית או עובדתית, העולה מפסק הדין באופן ברור ובהיר.

ברוח דברים זו פסק כב’ השופט בזק, בקובעו כך: “…רשות ערעור על פסק דין של בימ”ש לתביעות קטנות לא תינתן אלא כשמדובר בטעות משפטית או עובדתית גלויה וברורה ופשוטה ואילו כשמדובר בנושא משפטי שאין בו פסיקה משפטית ברורה וחד משמעית לא תינתן בדרך כלל רשות ערעור אפילו אם מדובר בשאלה בעלת חשיבות עקרונית או צבורית אלא אם כן מדובר בשאלה עקרונית בנושא שבית המשפט לתביעות קטנות מרבה לדון בו כאשר רצוי שלא להנציח פס”ד מוטעה המשמש לאותו בימ”ש תקדים לתביעות דומות” (בר”ע (י-ם) 244/90 יאיר נ’ פרנקל, תק-מח 90(4) 127).

עו”ד אבי קיסוס, מנהל פורום צרכנות באתר הפורומים המשפטיים. בעל ידע משפטי רב בנושאי צרכנות ותביעות קטנות, מייעץ לאנשים שנתקלו בבעיות צרכניות, מסייע בכתיבת כתבי בי”ד ככל שיש בכך צורך. ליצירת קשר חייג 077-9974772

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אבי קיסוסכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.אין באמור לעיל ובאתר תביעות קטנות משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר תביעות קטנות לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אבי קיסוס

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.
פרטי יצירת קשר:

עו”ד אבי קיסוס

מנהל פורום צרכנות באתר הפורומים המשפטיים

סניף דרום: רחוב הכרכום, ספיר

סניף מרכז: יגיע כפים 2, ת”א

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף