SmallClaims_MainPic תביעות קטנות
SmallClaims_MainPic תביעות קטנות
פנייה לייעוץ אישיסחר סם במהלך שירותו הצבאי וירצה 21 חודשי מאסר

חייל המשרת בשירות סדיר באזור הדרום, הועמד לדין בשל ביצוע 4 עסקאות סחר בסמים לצד שתי עבירות של שימוש בסם מסוכן, וסירוב לעבור בדיקה לגילוי שרידי סם. הפללתו התבססה על כך שעסקאותיו בוצעו מול סוכנים סמויים מטעם המשטרה הצבאית.

במסגרת ההליך שהתקיים כנגדו בבית הדין הצבאי, הודה החייל במיוחס לו במסגרת תיקון כתב האישום. בא כוחו מצד אחד והתביעה מן הצד השני, הסכימו ביניהם על הטלת עונש בן 21 חודשים לצד רכיבים נלווים, עונש אשר כובד על ידי בית המשפט במסגרת גזר דינו.

תוכן עניינים

הנאשם מכר לסוכני המשטרה הצבאית קנאביס במשקל כולל של מאות גרמים

במהלך שנת 2021, ביצע הנאשם, חייל בתפקיד לחימה, מספר עסקאות מול סוכנים חסויים של המשטרה הצבאית הפועלים במסווה על מנת לאתר ביצוע עבירות סמים בצבא על ידי חיילים ביחידות השונות. עסקאות אלו, כללו מכירה של מאות גרמים של סם מסוכן מסוג קנאביס כאשר באחת העסקאות מכר הנאשם לסוכן חסוי כמות של כ- 2 קילוגרמים של סם.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

הנאשם נתפס הודות לתיעוד העסקאות על ידי הסוכנים החסויים. לאחר תפיסתו נמצאו ראיות לכך שלצד עסקאות הסמים עשה הנאשם שימוש בסמים, כאשר בחלק מהמקרים השימוש נעשה בנסיבות אזרחיות ובחלקן האחר בין כותלי המתקן הצבאי בו שירת בתפקיד מבצעי.

הנאשם הועמד לדין גם בגין עבירה של סירוב לערוך בדיקה לגילוי שרידי סם. חוק השיפוט הצבאי קובע כי כאשר חייל החשוד בביצוע עבירת סמים מסרב לעבור בדיקה לאיתור שרידי סם, הוא עובר עבירה פלילית שהעונש בצדה הוא עד 2 שנות מאסר. הבדיקות אותן עורך הצבא בדרך כלל לאיתור סמים הן שתיים:

  • בדיקת שתן – בדיקה זו נועדה לאיתור שרידי סם המעידים על שימוש בו, כאשר אחד הסמים המותירים שרידים לפרקי זמן ממושכים הוא קנאביס.
  • בדיקת נוזל שטיפת ידיים – בדיקה זו נועדה לגלות מגע של הנבדק עם סם מסוכן.

ראוי לציין מסבירה עוה”ד מירי וינברגר כי בשונה מחיילים, אזרחים המצויים בחקירה פלילית בגין עבירות סמים אינם נדרשים למסור בדיקה לאיתור שרידי סם. עם זאת, ראוי לציין כי חשודים בעבירה של נהיגה בשכרות נדרשים לבצע בדיקה לאיתור שרידי אלכוהול או סם, כאשר סירוב לכך מקים נגדם חזקה לפיה נהגו בשכרות.

בית הדין עמד על החומרה של ביצוע עבירה על ידי מי ששירת בתפקיד לחימה

במהלך שירותו הצבאי שירת הנאשם בתפקיד לחימה כלוחם חי”ר, תפקיד אליו התנדב ואותו מילא במרבית הזמן בצורה תקינה. במסגרת ההליך הפלילי נגדו, הודה הנאשם בעובדות כתב אישום מתוקן והופנה לעריכת תסקיר בעניינו.

בתסקיר שנערך צוין כי הנאשם שירת בצבא על רקע מצב כלכלי ירוד ורקע משפחתי מורכב. עוד צוין כי הוא הביע חרטה על מעשיו, וכי יש מקום שלא לנקוט בעניין הנאשם בענישה מחמירה אשר עשויה להחמיר את הבעיות המשפחתיות עמן הוא מתמודד.

הצדדים להליך לא העמידו את שאלת גזירת העונש לפתחו של בית המשפט, ונקשרו ביניהם בהסדר טיעון שכלל הסכמה על הטלת עונש של 21 חודשי מאסר בפועל, לצד מאסר על תנאי, קנס בסך 5,850 ₪ והורדה לדרגת טוראי.

בית הדין בחן את ההסדר אליו הגיעו הצדדים, והדגיש במסגרת גזר הדין את החומרה הנובעת מביצוע עבירות סמים בצבא, ובהן שימוש בסם מסוכן בנסיבות צבאיות על ידי מי שמשרת בתפקיד לחימה.

לצד זאת, צוינה לטובה נטילת האחריות מצד הנאשם. לבסוף, החליט בית הדין לאמץ את פרטי הסדר הטיעון שהציגו הצדדים בעניין הנאשם.

שימוש בסמים בנסיבות צבאיות עשוי לפגוע בכשירות הצבא ועל כן גורר ענישה ממשית

אחד הגורמים המנחים את התביעה הצבאית ולצדה את בתי הדין הצבאיים להחמיר בעונשם של מבצעי עבירות סמים בצבא, הוא החשש מפגיעת הסמים בכשירות המבצעית.

מסיבה זו, לצד החומרה הנוגעת לעבירות סחר כבעניינו של הנאשם, גם עבירת שימוש בסם בנסיבות צבאיות זוכה לחומרה רבה במיוחד כאשר היא נעברת על מי שמשרת בתפקיד מבצעי.

לקריאת פסק הדין המלא ראו דרום 310/21 התובע הצבאי נ’ אל פראונה

*התוכן בעמודי אתר SmallClaims תביעות קטנות אינו תחליף לייעוץ משפטי פרטני, אין בו כדי המלצה או חוות דעת משפטית ועל כן יובהר כי העושה שימוש בתוכן, עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו.

לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-9974772
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע חשוב נוסף