לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

כיצד מומלץ לנסח תביעה קטנה

רימו אתכם במוסך? קיבלתם מוצר פגום? בית משפט לתביעות קטנות הוא המקום בשבילכם. מה מיוחד בבית משפט זה? האם אתם צריכים לשכור עורך דין? וכיצד יש לנסח תביעה קטנה? על כך במאמר שלפניכם.

כיצד מומלץ לנסח תביעה קטנה

יש לך שאלה משפטית? קבל תשובה מקצועית בפורום תביעות קטנות

בית משפט לתביעות קטנות הוא הפתרון עבור סכסוכים קטנים בין אנשים. בית משפט זה הוא למעשה בית משפט שלום בשבתו כבית משפט לתביעות קטנות, ותפקידו לתת מענה מהיר לתביעות בסכום נמוך. מטרתו של בית משפט זה היא למנוע את הימשכות התהליך המשפטי וכן למנוע הוצאות משפטיות מיותרות מכל הצדדים.

סכום התביעה המקסימלי אותו ניתן לתבוע בבית משפט לתביעות קטנות הוא: 33,500 ₪. סכום זה מעודכן לתאריך 1 לינואר 2016, והוא מתעדכן מדי שנה בהתאם למדד המחירים לצרכן.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אבי קיסוס


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.

תביעה משפטית ללא עורך דין

בדרך כלל, כאשר אנו שומעים את המושג ‘תביעה משפטית’, קופץ לנו מיד לראש המושג ‘עורך דין’. דומה כי בתודעה הציבורית בית משפט ועורכי דין הם שני דברים בלתי נפרדים. ואכן, בתביעה משפטית רגילה, מומלץ מאד להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בנושא התביעה.

אולם כאשר מדובר בתביעה קטנה, ההיפך הוא הנכון. לא רק שאין צורך בייצוג עורך דין, אלא שאין אפשרות להיות מיוצג על ידי עורך דין. תביעה קטנה היא תביעה בה שני הצדדים, התובע והנתבע, מופיעים לבדם בדיון בבית המשפט. בכך מתאפשר לסיים את ההליך המשפטי ביתר מהירות ובפחות הוצאות משפטיות.

מאפיינים נוספים של בית משפט לתביעות קטנות:

• בית משפט לתביעות קטנות רשאי להסתמך על ראיות שאינן מקובלות בדיני הראיות הרגילים.
• סדרי הדין בבית משפט לתביעות קטנות נקבעים על פי ראות עיני השופט.
• אין אפשרות להגיש יותר מ-5 תביעות קטנות בשנה [אבל ניתן לבקש אישור לכך מבית המשפט].
• אין זכות אוטומטית לערער על פסק הדין בתביעה קטנה [אבל ניתן לבקש רשות לכך מבית המשפט].

ממאפיינים אלו ניתן ללמוד על האופי של ההליך המשפטי בתביעות קטנות. הליך זה הוא קצר, ענייני וממוקד, ונועד לתת מענה מהיר ויעיל עבור סכסוכים קטנים. ההיגיון העומד מאחורי הליך תביעות קטנות הוא ליצור אפיק מהיר ויעיל לטובת כל הצדדים: גם התובע והנתבע שזוכים להכרעה מהירה ועניינית, וגם מערכת המשפט החוסכת הוצאות וסחבת מיותרת.

ניסוח כתב תביעה קטנה

את כתב התביעה הקטנה יש לנסח בצורה קצרה וקולעת, תוך ציון עיקרי העובדות. לא מומלץ להפריז בתיאור ‘נוגע ללב’ של עוגמת הנפש שנגרמה לכם, ומוטב להיצמד לעובדות. שופטים אינם אוהבים הגזמות מיותרות.

בכתב התביעה יש לפרט את סכום הפיצויים המבוקש, ולהסביר ממה מורכב סכום זה. אל כתב התביעה יש לצרף מסמכים, חשבוניות, וכל ראיה המוכיחה את הטענות שהעליתם בכתב התביעה.

מרגע הגשת כתב תביעה, חולפים בדרך כלל מספר חודשים עד לדיון עצמו. בינתיים, אם תחפצו בכך, תוכלו לבקר בדיונים של תביעות קטנות אחרות ולהתרשם כיצד הם מתנהלים. דיוני בית משפט לתביעות קטנות פתוחים לציבור הרחב ונערכים בדרך כלל בשעות אחר הצהרים.

כמה טיפים לתביעה קטנה:

1. מומלץ להגיש תביעה קטנה בשעות אחר הצהרים. בשעות אלה ישנה פחות צפיפות במזכירות.
2. ניתן לשלוח את התביעה בדואר, אך מומלץ לשלוח בדואר רשום הכולל אישור מסירה.
3. מומלץ להגיע למזכירות בית המשפט כאשר בידכם 3 עותקים של כתב התביעה והמסמכים הנלווים [אחד לתובע, אחד לנתבע ואחד לבית המשפט]. בכך תמנעו בזבוז זמן מיותר מול מכונת הצילום בבית המשפט.
4. מומלץ להודיע מראש למזכירות בית המשפט מהן השעות המועדפות עליכם לדיון.

עו”ד אבי קיסוס, מנהל פורום צרכנות באתר הפורומים המשפטיים. בעל ידע משפטי רב בנושאי צרכנות ותביעות קטנות, מייעץ לאנשים שנתקלו בבעיות צרכניות, מסייע בכתיבת כתבי בי”ד ככל שיש בכך צורך. ליצירת קשר חייג 077-9974772

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אבי קיסוסכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.אין באמור לעיל ובאתר תביעות קטנות משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר תביעות קטנות לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אבי קיסוס

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.
פרטי יצירת קשר:

עו”ד אבי קיסוס

מנהל פורום צרכנות באתר הפורומים המשפטיים

סניף דרום: רחוב הכרכום, ספיר

סניף מרכז: יגיע כפים 2, ת”א

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף