SmallClaims_MainPic תביעות קטנות

העילות לדחייתן של תביעות קטנות

לאחרונה תופסת תאוצה המגמה של הגשת תביעות קטנות לבית המשפט. העילות להגשת תביעות קטנות ברובן מצודקות, אך לעיתים, יש בהן תביעות קנטרניות אשר אין בהן מאום. 

העילות לדחייתן של תביעות קטנות

בית המשפט אינו רואה בעין יפה מגמה זו ולעיתים “מעניש” את התובע בהוצאות משפט. במאמר דוגמאות מן הפסיקה לדחייתן של תביעות קטנות, בצירוף נימוקי בית המשפט.

תוכן עניינים

תביעות קטנות – פיצויים

תביעות קטנות מוגשות חדשות לבקרים לבתי המשפט ועוסקות במגוון רחב של נושאים, החל מתביעות בגין איחור בטיסה, עובר דרך חבילת דואר שאיחרה להגיע וכן תביעות בגין רעש כתוצאה משיפוצים. נדמה שהצרכן הישראלי חדור מוטיבציה בכל הנוגע להגשת תביעות קטנות, על כל דבר שולי וסתמי ככל שיהיה, מבקש הוא פיצוי.

בתי המשפט אינם אדישים למגמה ההולכת וצוברת תאוצה של הגשת תביעות קטנות באופן שיטתי וישנם מקרים, לא מעטים, בהם תביעות קטנות נדחות, ואף יתכנו מקרים בהם בית המשפט מטיל הוצאות משפט על התובע, בגין הגשת תביעה קנטרנית שאין בה מאום.

העילות לדחיית תביעות קטנות

בכדי למנוע את אי הנעימות שמתלווה לדחיית תביעה (וכן לספיגת הוצאות משפט) נציג להלן מספר דוגמאות של תביעות קטנות, מן העת האחרונה, שנדחו וכן את הנימוק שהוביל לדחייתן:

תביעה שעניינה בתאונת דרכים נדחתה בשל העובדה שלא הובאו עדים חיצוניים לתמיכה במי מהצדדים, וכל שהיה זו גרסה מול גרסה, אשר משקלן היה זהה.

בנסיבות כאלה, קבע בית המשפט, כי התביעה תוכרע על פי הנושא בנטל הראיה והשכנוע, הלוא הוא התובע, שלא הצליח להרים את נטל ההוכחה המוטל עליו, ולכן לא היה מנוס מדחיית התביעה (תק (ת”א) 6660-07-08‏ ‏ עסיס לוי נ’ כלל חב’ לביטוח בע”מ (ניתן ביום 24.02.09).

דוגמא נוספת לדחייה עסקה בתביעה כספית בעילה של לשון הרע. בית המשפט דחה את התביעה בשל כך שלא הובאו עדים כלשהם להוכחתה.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

סעיף 6 לחוק לשון הרע קובע, כי “המפרסם לשון הרע, בכוונה לפגוע לשני בני אדם או יותר, זולת הנפגע….” . התובע לא הביא עדים להוכחה שדברי לשון הרע, הנטענים, נאמרו ליותר משני בני אדם, כאמור בחוק, ולכן, בית המשפט מצא לנכון לדחות את תביעתו (תק (עפ’) 10640-09-08‏ ‏ עופר גלעד נ’ עאיד שיבלי (פורסם בנבו. ניתן ביום 17.02.09).

תביעה נוספת שהוגשה לבית המשפט לתביעות קטנות, בטענה בדבר תעריפי עמלות בלתי סבירות, נדחתה בטענה, כי התובע לא פירט את רכיבי תביעתו וטענותיו כוללניות, לא ממוקדות ולא מבוססות.

יתרה מכך, תביעתו נדחתה על אף העובדה שהנתבעת לא הופיעה לדיון כלל. בית המשפט ציין, כי אין בהיעדרותה של הנתבעת בכדי להושיע את התובע, עת מוגשת תביעה כוללנית שאינה נתמכת בעובדות קונקרטיות. (תק (חי’) 2928-10-08 דוד לנדסמן נ’ בנק לאומי לישראל בע”מ (פורסם בנבו. ניתן ביום 16.02.09)

בתי המשפט אינם אדישים למגמה ההולכת וצוברת תאוצה של הגשת תביעות קטנות באופן שיטתיתביעות קטנות וקנטרניות

ישנן תביעות קטנות, שבית המשפט מוצא כי הוגשו בחוסר תום לב ובמטרה להקניט את הנתבע ולהתעשר על חשבונו שלא כדין, או כשנראה, כי התביעה מופרזת ואינה ריאלית בעליל. בנסיבות כאלו, בית המשפט לא יסתפק בדחיית התביעה, אלא יטיל על התובע הוצאות משפט לטובת הנתבע.

דוגמא לכך , ניתן לראות בתביעה לפיצויים בגין עוגמת נפש, אשר נגרמה, כך לטעת התובעת, כתוצאה מביטול עסקת מכר דירה.

התובעת טענה, כי הנתבעת ניהלה איתה משא ומתן שלא בתום לב והותירה אותה ללא קורת גג, בכך שסירבה למכור לה את דירתה. הנתבעת מצידה טענה, כי התובעת ביקשה להונות את רשויות המדינה ולרשום בחוזה המכר סכום שונה מהסכום המקורי, וכי סירבה לשתף פעולה עם הונאה זו.

בית המשפט קבע, כי דין התביעה להידחות, מכיוון שלאור העובדות, עליהן לא חלקו הצדדים, לא יתכן שהנתבעת תואשם בחוסר תום לב,

בעוד התובעת ביקשה לגרור אותה למעשה הונאה. בית המשפט הוסיף וקבע, כי התובעת תשלם לנתבעת הוצאות משפט בסך של 1,000 ₪ (תק (פ”ת) 1964-08 דליה עקיבא נ’ זיוה לוין (פורסם בנבו. ניתן ביום 26.01.09).

*התוכן בעמודי אתר SmallClaims אינו תחליף לייעוץ משפטי פרטני, אין בו כדי המלצה או חוות דעת משפטית ועל כן יובהר כי העושה שימוש בתוכן, עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו.

לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-9974772
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע חשוב נוסף