לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

על חוזים שונים: חוזה אחיד, חוזה בעל פה, חוזה שכירות דירה

ישנם סוגים שונים של חוזים: חוזי מקרקעין, חוזים עסקיים, חוזי עבודה וכדומה. מאמר זה עניינו בשלושה סוגים של חוזים: חוזה אחיד, חוזה בעל פה וחוזה שכירות דירה. חוזה אחיד הוא סוג של חוזה היוצא דופן מחוזים רגילים, מיד נגלה מדוע. חוזה בעל פה שונה – האם הוא זהה לחוזה בכתב? חוזה שכירות דירה הוא חלק חשוב מהדיון שכן השימוש בו שכיח עד מאוד.

על חוזים שונים: חוזה אחיד, חוזה בעל פה, חוזה שכירות דירה

חוזה אחיד – מה בינו ובין חוזה רגיל?

אבן היסוד של דיני החוזים הוא עקרון חופש החוזים אשר קיים על מנת להצהיר כי צדדים לחוזה חופשיים לקבוע את תוכנו של החוזה שביניהם כראות עיניהם. למותר לציין כי עיקרון זה כפוף לחוקיות החוזה. חוזה אחיד איננו מבטא את רצונם החופשי של שני הצדדים אלא יותר את רצונו של צד אחד שהוא הצד החזק יותר. חוזה אחיד מוכתב על יד צד אחד כאשר לצד השני אין יד בכתיבתו.

התקשרויות שכאלו אנו מוצאים ביחסים שבין לקוח לחברה גדולה כגון חברת ביטוח או הבנקים השונים. ידוע לכל כי חברות ענק מחתימות את הלקוחות שלהן על חוזה אחד שנוסחו זהה וזהו למעשה חוזה אחיד. כאשר צרכן חותם על חוזה אחיד, רצונו החופשי איננו מגולם בצורה מלאה מכיוון שלא ניתנה לו כל אפשרות למשא ומתן עם הצד השני. בחוזה רגיל, הצדדים מנהלים ביניהם דיאלוג על ניסוחו של החוזה כאשר כאן, במסגרת של חוזה אחיד, הצרכן, אם ברצונו להתקשר עם החברה בחוזה, חייב לקבל את המוכן as is.

חוק החוזים האחידים מכיר בכך כי חוזה אחיד פירושו למעשה חוסר שוויון בין הצדדים והוא עומד לצד הצרכן כאשר חוזה אחיד מכיל תנאי מקפח. בית המשפט יבטל סעיף מקפח בתוך חוזה אחיד כאשר החוק מגדיר מהו תנאי מקפח. לדוגמא:

1. הסרת אחריות – החוק קובע כי תנאי בחוזה אחיד אשר מסיר מנותנת השירות כל אחריות או מטיל עליה אחריות בלתי מספקת, הוא תנאי מקפח.

2. שינוי חד צדדי – תנאי במסגרת חוזה אחיד אשר מאפשר לספק לשנות כל חיוב מהותי המוטל על הלקוח באופן חד צדדי, הנו תנאי מקפח.

3. הגבלת קבלת סעד – נקבע בחוק כי תנאי אשר מגביל את הלקוחות מקבלת סעד כלשהו אשר היו זכאים לו לולא קיומו של התנאי, הוא תנאי מקפח.

מאפייניו של חוזה בעל פה

במסגרת חופש החוזים, הסכמה בין צדדים יכולה להיעשות גם בעל פה. המשמעות הינה כי חוזה בעל פה הוא מחייב והעדר הכתב כשלעצמו אינו שולל את תוקפו המשפטי. אדם אשר מפר חוזה בעל פה, חשוף לתביעה משפטית בגין אותה הפרה. אם כך, חוזה בעל פה מחייב כמו חוזה בכתב. האם אמרה זו תמיד נכונה? כן מלבד חריג אחד.

חוזים שעניינים עסקה במקרקעין חייבים להיות בכתב. זוהי דרישה שקבע החוק. הרציונאל מאחורי הקביעה הזו הוא פשוט: מדובר בחוזים בעלי משמעות כלכלית ענפה ולעיתים מדובר בנכסים היקרים ביותר בבעלות הצדדים. לפיכך, ראה המחוקק לנכון כי חוזים מעין אלה צריכים להיות בכתב בלבד. המסקנה היא כי חוזה מקרקעין שנעשה בעל פה איננו תקף.

התקשרות במסגרת חוזה בעל פה היא בעייתית להוכחה כך שאם אחד הצדדים מפר את החוזה והצד השני מעוניין לתבוע, מוטל נטל ההוכחה על הנפגע שאכן היה חוזה בין הצדדים. בהעדר חוזה כתוב צריך הנפגע להסתמך על ראיות חיצוניות אחרות ככל שישנן כאלה כגון עדים שיכולים לתמוך בגרסתו שהצדדים אכן התקשרו בחוזה.

על חוזה שכירות דירה

כאשר אדם מעוניין להשכיר את דירתו, עולות בראשו שאלות רבות ביניהן, איזה שוכר עליו לבחור, מה עליו לדרוש מן השוכר כדמי שכירות, האם לחתום על חוזה שכירות דירה וכדומה. ראשית כל יש להדגיש כי חשוב ביותר לחתום על חוזה שכירות דירה מקיף אשר יסדיר את כל העניינים שבין המשכיר לשוכר. ככל שהחוזה יהיה מפורט יותר, כך ניתן למנוע חיכוכים מיותרים.

גביית דמי השכירות, עניין שמוכרח להיות חלק מכל חוזה שכירות דירה, נמצא בשיקול דעתו המוחלט של המשכיר. מומלץ לבחון את מצב השוק על מנת לדעת מהו טווח המחירים הריאלי שניתן לדרוש בגין הדירה. מומלץ להתייעץ עם מכרים או בני משפחה אשר משכירים גם הם נכס ולשאול אילו דמי שכירות הם דורשים עבור דירתם ומהן הערבויות המקובלות שכדאי לדרוש.

כתיבת חוזה שכירות דירה יכולה להיעשות כיום בקלות רבה. אפשר להביט בדוגמאות שונות ברשת ואפשר גם להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום. חשוב להגיע אל שולחן המשא ומתן בנועם תוך כדי הקשבה הדדית אחד לשני ולדברים המהותיים לכל אחד.

עו"ד אבי קיסוס, מנהל פורום צרכנות באתר הפורומים המשפטיים. בעל ידע משפטי רב בנושאי צרכנות ותביעות קטנות, מייעץ לאנשים שנתקלו בבעיות צרכניות, מסייע בכתיבת כתבי בי"ד ככל שיש בכך צורך. ליצירת קשר חייג 077-9974772

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אבי קיסוסכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.אין באמור לעיל ובאתר תביעות קטנות משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר תביעות קטנות לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אבי קיסוס

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד אבי קיסוס

מנהל פורום צרכנות באתר הפורומים המשפטיים

סניף דרום: רחוב הכרכום, ספיר

סניף מרכז: יגיע כפים 2, ת"א

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף