לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

עילות לגירושין – מהן?

בהיעדר הסכמה הדדית בין בני הזוג, הדין העברי מציין עילות אובייקטיביות וסובייקטיביות לגירושין. במאמר הבא נציין את העילות ונסביר מה ההבדל בין אישה לבין גבר.

עילות לגירושין – מהן?

על פי הדין העברי הסכמה הדדית בין בני הזוג על גירושין תביא להליך קצר ופשוט. בשלב הראשון יצטרכו בני הזוג להגיש בקשה בהסכמה להתגרש, כאשר לאחר זמן קצר הם יזומנו לטקס מסירת הגט. לעומת זאת, גירושין כאשר אחד מבני הזוג מגלה התנגדות עשויים להיות הליך מאוד מורכב. הסיבה לכך היא שבמצב כזה יצטרך הצד המעוניין בגירושין להוכיח את אחת מהעילות המוכרות בדין העברי. בכל מקרה, כדאי להתייעץ עם עו"ד גירושין או עם עו"ד דיני משפחה על מנת להשתמש בעילות בצורה נכונה.

מה הם נישואין אסורים?

בלי קשר לתפקידם של עורכי דין גירושין מול בתי המשפט, עילות הדין העברי לגירושין נחלקות לשני סוגים: עילות אובייקטיביות וסובייקטיביות. ישנן גם עילות המקנות לשני הצדדים זכות להתגרש. העילה העיקרית לכך היא נישואין אסורים, המאפשרים דרישת גט ללא הוכחת עילות.

למעשה, במצב של נישואין אסורים עשוי בית הדין לכפות את הגירושין על בני הזוג. בין שאר הדוגמאות לנישואין אסורים על פי הדת העברית נכללים מקרי נישואין של אישה לגבר איתו בגדה בבעלה, נישואין בין כהן לגרושה, נישואין בין גויה לכהן ועוד.

עילות לבעל הרוצה להתגרש

אם הבעל רוצה להתגרש הוא יכול להציג שתי עילות גירושין אובייקטיביות:

א. מומים ובעיות רפואיות – גבר המוכיח כי לאישה יש מחלות עליהן לא ידע לפני הנישואין זכאי לגירושין. המחלות או המומים יכולים להתגלות לאחר הלידה, כגון מחלת נפש או פגם באיבר המין.
ב. עקרות – אישה אשר לא ילדה לאחר 10 שנים מיום הנישואין כתוצאה מעקרותה מספקת לבעלה עילה אובייקטיבית לגירושין.

לעומת העילות האובייקטיביות, כאשר הבעל רוצה להתגרש הוא יכול להציג גם עילות סובייקטיביות:

א. כפירה בדת – אישה הגוררת את בעלה לעבור על דת משה, לאכול אוכל לא כשר או לקיים יחסי מין במהלך הנידה נחשבת לעילה לגירושין. בנוסף, גם אם היא בעצמה עוברת על הדת היהודית זו היא עילה לגירושין.
ב. יחסי מין עם גבר אחר – בעל אשר רוצה להוכיח עילת גירושין סובייקטיבית על סמך העובדה שאשתו קיימה יחסי מין עם גבר אחר צריך להביא הוכחות מוצקות. מנגד, אם האישה מודה שהיא בגדה בבעלה הרי שמדובר ברוב המקרים על עילה מספקת.

עילות לאישה הרוצה להתגרש

גם כאשר האישה רוצה להתגרש ישנן עילות אובייקטיביות וסובייקטיביות אליהן חשוב להתייחס. אלו הן העילות האובייקטיביות:

א. מומים ובעיות רפואיות – כמו במקרה של הבעל, האישה צריכה להוכיח כי לא ידעה על המומים והמחלות לפני הנישואין.
ב. עקרות – גם כאן מספק הדין העברי זכויות לצד אשר נפגע מכך שהוא לא יכול להביא ילדים לעולם. יחד עם זאת, בניגוד לגבר אשר מבקש להתגרש, אישה אשר יש לה ילדים מגבר אחר לא יכולה להשתמש בעקרות כעילה מספקת לתביעת גירושין.
ג. אין אונות – גבר אשר לא יכול לקיים יחסי אישות עם אשתו מספק עילה לגירושין, גם אם לאישה יש ילדים מגבר אחר.

אלו הן העילות הסובייקטיביות בהן נשים יכולות להשתמש במידה והן רוצות להתגרש:

א. סירוב לקיום יחסי מין – בעל המסרב לקיים יחסי מין עם אשתו נחשב מורד והיא זכאית לדרוש גט פיטורין.
ב. סירוב למתן מזונות – אישה זכאית לגט במידה והבעל אינו מוכן לתת מזונות, אך עליה לשכנע את בית הדין כי מצוקתה הכלכלית גדולה יותר מזו של הבעל.
ג. התעללות – אישה אשר מוכיחה כי הבעל מתעלל בה, מעליב אותה, מכה אותה או בוגד בה יכולה לקבל זכאות לגט.

עו"ד אבי קיסוס, מנהל פורום צרכנות באתר הפורומים המשפטיים. בעל ידע משפטי רב בנושאי צרכנות ותביעות קטנות, מייעץ לאנשים שנתקלו בבעיות צרכניות, מסייע בכתיבת כתבי בי"ד ככל שיש בכך צורך. ליצירת קשר חייג 077-9974772

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אבי קיסוסכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.אין באמור לעיל ובאתר תביעות קטנות משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר תביעות קטנות לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אבי קיסוס

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד אבי קיסוס

מנהל פורום צרכנות באתר הפורומים המשפטיים

סניף דרום: רחוב הכרכום, ספיר

סניף מרכז: יגיע כפים 2, ת"א

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף