לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

הדרישות לקבלת הסמכה נוטריונית מהלשכה

הקדמה – מהו נוטריון?

מי יכול לקבל הסמכה נוטריונית ולהיות נוטריון בישראל? על התהליך בדרך לקבלת רישיון להפוך מעורך דין – לעורך דין שהוא גם נוטריון.

הדרישות לקבלת הסמכה נוטריונית מהלשכה

ובכן, לפני שרוצים להיות נוטריון ולבקש הסמכה לכך, חשוב להבין מהם תפקידי הנוטריון ומיהו הנוטריון. נוטריון הוא קודם כל אזרח ישראלי, עורך דין בעל ותק של למעלה מעשר שנים במקצוע עריכת הדין וחבר בלשכת עורכי הדין. הנוטריון מוסמך על פי חוק הנוטריונים, לאמת, לאשרר ולערוך מסמכים משפטיים או מסמכים אשר צריכים לקבל תוקף משפטי בבית המשפט או במוסדות שונים הדורשים זאת.

תפקיד הנוטריון הוא לאשר שהמסמכים אשר הובאו לפניו הם אכן מקוריים, שהצדדים חתמו על המסמך מרצונם החופשי וכמו כן כי הוא מכיר את החותמים על המסמכים הללו. ישנה חשיבות רבה לחתימתו של הנוטריון על המסמכים. בכל רחבי העולם מתקבלים המסמכים הנחתמים על ידי נוטריון כמסמכים הקבילים כראיות בבית משפט ובפני הרשויות של החוק במדינות השונות.

הנוטריון כפוף לכללי האתיקה בחוק. אסור לו לעבוד בשותפות עם מי שאינו נוטריון, או לחלוק עם אדם אחר בשכר שקיבל, למעט עם נוטריון אחר, אלמנתו של נוטריון שותף או ילדיו הקטינים של נוטריון שותף שניפטר.

מי רשאי להסמיך לתפקיד נוטריון?

רק המחלקה לרישוי נוטריונים במשרד המשפטים מעניקה רישיונות נוטריון. המחלקה המשפטית מרכזת את עבודתה של ועדת הרישיונות, לפי חוק הנוטריונים, התשל"ו- 1976 והיא היחידה המוסמכת להעניק רישיון נוטריון למבקשים העומדים בתנאים הקבועים בחוק.

תפקיד נוסף של המחלקה לרישוי נוטריונים, הוא לפקח ולהדריך עובדים של בתי משפט ברחבי הארץ אשר מוסמכים מטעם שר המשפטים לאמת חתימות של נוטריונים על גבי מסמכים נוטריוניים הנועדים לשימוש מחוץ לישראל, זאת על פי סעיף 45 לחוק הנוטריונים.

מו כן, המחלקה עוסקת בפיקוח על עבודת הנוטריונים בכל הארץ, באמצעות מבקרים מטעמה, ובטיפול בתלונות המוגשות נגד נוטריונים והעמדתם לדין משמעתי של נוטריונים כאשר צריך.

ועדת הרישיונות מתכנסת פעמיים עד שלוש בשנה. מועדי כינוסי הוועדה ומועדי הגשת הבקשות ניתן לברר באמצעות אתר האינטרנט של משרד המשפטים. באתר משרד המשפטים מצויים גם הטפסים אותם נדרשים מבקשי ההסכמה לנוטריון למלא, לשלם ולשלוח במועד נקוב.

איחור במועד השליחה יגרור לעיקוב בהסכמה לקבלת נוטריון משום שהמועמד יעמוד רק לוועדת ההסמכה הבאה.

מה הדרישות לקבל הסמכה?

אם ברצונכם להיות נוטריון, עליכם למלא כמה דרישות בסיסיות בכדי לגשת למבחני הלשכה ולקבל הסמכה של נוטריון מהלשכה. להלן רשימת הדרישות אשר עליכם למלא:

1. להיות אזרח ישראלי.
2. להיות חבר בלשכת עורכי הדין.
3. לעסוק בעריכת דין במשך עשר שנים לפחות.
4. לא הורשעתם בעבירה שיש עמה קלון או הושעתם מלשכת עורכי הדין.
5. עליכם לעבור השתלמות מיוחדת של לשכת עורכי הדין.

בהתאם לקביעת הנוטריונים, עליכם, כמבקשי רישיון נוטריון להשתתף בהשתלמות שהכירה בה ועדת הרישיונות, בהיקף של שמונה שעות לימוד. ההשתלמות תבוצע בכל מוסדות הלימוד אשר הוכרו על ידי הועדה. מוסדות אלה מצויים באתר משרד המשפטים תחת הלשונית "הסמכת נוטריונים". ההשתתפות בהשתלמות כרוכה בתשלום אותו קובע המוסד. יש להדגיש כי ההשתתפות עצמה בהשתלמות אינה מקנה לכם זכות לקבלת רישיון להיות נוטריון.

כאשר מבקשים רישיון נוטריון, עליכם לצרף את המסמכים הבאים לבקשה:

א. אישור מקורי ועדכני מלשכת עורכי הדין על כך העדר הרשעות משמעת למיניהן.
ב. תעודת אזרחות מקורית ועדכנית ממשרד הפנים או רישיון לישיבת קבע בישראל על פי חוק הכניסה לישראל.
ג. תצהיר בו יפורט ניסיונכם כעורכי דין במהלך השנים החל מהתחלת העיסוק במקצוע (חשוב להקפיד על ציון תאריכים מדוייקים).

לסיכום- מתי כדאי להגיש בקשה לרישיון נוטריון?

למעוניינים ברישיון נוטריון, העומדים בתנאים אשר נקבתי להלן, מומלץ להגיש את בקשתם מוקדם ככל האפשר. זאת מאחר כי הליך בדיקת הבקשות והטיפול בהן אורך מספר שבועות וכולל בדיקות מקיפות ודקדקניות במשטרת ישראל של רישום פלילי או מסמכים ועובדות מפלילות אחרות. ועד הרישיונות בודקת ומקפידה על טוהר המידות של מבקשי רישיון נוטריון מחשש לפגיעה במקצוע המכובד הזה.

מומלץ לעבור על הבקשות אשר מוגשות לוועדה כמה פעמים לפני ההגשה, משום שאי צירוף מסמכים מסוימים יכול לגרור לעיקוב בקשתכם לרישיון נוטריון ובמקרים רבים מועמדים איחרו את מועד הדיון של הועדה עקב כך.

עו"ד אבי קיסוס, מנהל פורום צרכנות באתר הפורומים המשפטיים. בעל ידע משפטי רב בנושאי צרכנות ותביעות קטנות, מייעץ לאנשים שנתקלו בבעיות צרכניות, מסייע בכתיבת כתבי בי"ד ככל שיש בכך צורך. ליצירת קשר חייג 077-9974772

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אבי קיסוסכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.אין באמור לעיל ובאתר תביעות קטנות משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר תביעות קטנות לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אבי קיסוס

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד אבי קיסוס

מנהל פורום צרכנות באתר הפורומים המשפטיים

סניף דרום: רחוב הכרכום, ספיר

סניף מרכז: יגיע כפים 2, ת"א

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף