לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

הבדלים בין הליכי גישור להליכים משפטיים

רבים תוהים על ההבדלים בין הליכי גישור המתנהלים בין דלתיים סגורות, לבין סכסוכים הנידונים בין כתלי בית המשפט. האמת היא ששתי השיטות הללו לפתרון סכסוכים קיימות כבר מאות שנים. אך בעוד אחת מוכרת, מקובלת ומסורתית יותר, השנייה נחשבת אלטרנטיבית וייחודית. הסיבה לכך קשורה למבנה החברתי ולאופן בו בתי המשפט מבצעים את תפקידם. במילים אחרות, רובנו לא מודעים לאפשרות של גישור ולא מכירים את המאפיינים שלו. זו הסיבה שחשוב לאפיין את ההבדלים בין הליכי גישור לבין הליכים משפטיים ולהבין מה עומד מאחוריהם.

הבדלים בין הליכי גישור להליכים משפטיים

עו"ד לילך נחמיה מסבירה כי גישור הוא תהליך בו גורם נייטראלי מסייע לצדדים להשיג הסכם בעניין בו יש להם אינטרס משותף עם חילוקי דעות. לעומת זאת, משפט הוא בירור של סוגיה משפטית בפני בית משפט או בית דין. מטרת הגישור היא להביא להסכמה המקובלת על הצדדים, בעוד מטרת המשפט היא לחשוף את הצדק ולאכוף אותו עבור כלל האוכלוסיה.

מאפייני הצדדים וסמכות לכפיית פתרון

ההבדלים בין שתי השיטות לפתרון סכסוכים באים לידי ביטוי בדרכים שונות.

ראשית, אי אפשר לצפות משני אנשים שלא מסכימים על העובדות להגיע לתהליך גישור. זהו תהליך שאינו רלוונטי עבורם, משום שיש צורך בשורה ארוכה של תנאים מקדימים על מנת ליהנות מהיתרונות של גישור.

בין היתר, מלבד קיומה של מחלוקת מתאים התהליך עבור מקרים בהם קיים רצון חופשי של הצדדים למצוא פתרון חיובי, קיימת מוכנות להגיע לפתרון זה בעזרתו של גורם עצמאי ויש כוונה להביא להסכם ארוך טווח. מאפיינים אלו של הצדדים אינם רלוונטים במהלך משפט הבוחן את הסכסוך על פי אמות מידה חוקיות וטכניות.

שנית, משפט מסתיים בהכרעה אותה הצדדים חייבים לקבל. בחלק מהמקרים אמנם ניתן להגיש ערעור לערכאה גבוהה יותר, אולם בסופו של דבר המערכת המשפטית היא זו שאחראית על ההחלטה הסופית. מנגד, תהליך גישור מסתיים רק כאשר הצדדים עצמם מסכימים על כך. לפי עו"ד לילך נחמיה – על הגישור, למגשר אין סמכות לכפות פתרון ולכן זו שיטה השונה משמעותית מרוב השיטות הקיימות בארץ, בעולם ולאורך ההיסטוריה כולה עבור פתרון סכסוכים.

עו"ד אבי קיסוס, מנהל פורום צרכנות באתר הפורומים המשפטיים. בעל ידע משפטי רב בנושאי צרכנות ותביעות קטנות, מייעץ לאנשים שנתקלו בבעיות צרכניות, מסייע בכתיבת כתבי בי"ד ככל שיש בכך צורך. ליצירת קשר חייג 077-9974772

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אבי קיסוסכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.אין באמור לעיל ובאתר תביעות קטנות משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר תביעות קטנות לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אבי קיסוס

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד אבי קיסוס

מנהל פורום צרכנות באתר הפורומים המשפטיים

סניף דרום: רחוב הכרכום, ספיר

סניף מרכז: יגיע כפים 2, ת"א

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף